Informācija plašsaziņas līdzekļiem

Latviskās dzīvesziņas sadarbības saiets

 

Šā gada 26. novembrī no pulksten 10:00 Tradīciju kopa “Ābols” un apvienība Latviskās dzīvesziņas „paSaule” aicina uz vērienīgu sadarbības saietu Ādažu Kultūras centrā, Gaujas ielā 33A.

Dienas garumā tiks aplūkotas trīs aktuālas tēmas jeb sarunu lauki, kas ir cieši saistīti ar latvisko patību: garīgās un tikumiskās vērtības, kuras izpaužas darba vidē, latviskās dzīvesziņas vērtības bērniem un to radošā izpausme, kas, mantota paaudžu paaudzēs, arvien iedvesmo jaunradīt latviešu sabiedrībai nozīmīgas kultūras vērtības.

Jautāta par latviskās dzīvesziņas sadarbības saieta mērķi, saieta organizatore  Inese Krūze teic: „Šai kultūru saplūšanas laikmetā latviešiem, kas dzīvo saskaņā ar tautas dzīvesziņu, to kopj, vairo un apzinās, kā augstāko tikuma avotu, jāspēj rast vienprātība kopējam tautas attīstības ceļam, vienotam mērķim, lai saglabātu simtiem paaudžu veidoto kultūras mantojumu, nodrošinot latviešu tautas suverēnas patības pamatu. Saiets sniegs iespēju kopīgi izprast Latviskās dzīvesziņas nozīmīgumu šodienas latvietim ikdienas procesos, ģimenē un katra garīgajā un fiziskajā attīstībā.„

Saieta rīta cēliens pulksten 10:00 sāksies ar SSE Riga Debašu kluba un Latvijas Universitātes Debašu kluba jauniešu debati par tēmu: „Vai Latvijā skolās ir jāmāca patriotisms?” Debatē piedalīsies Maija Zaķe, Diāna Anna Kreicberga, Renāte Rozentāle un Rasmuss Filips Geks.

 

Nākamais sarunu lauks, pulksten 10:50 tiks veltīts aktuālajai tēmai „Pārmantojamība – Tavs bērns latvietis!” pētot latvisko tradīciju nodošanas un iedzīvināšanas efektivitāti ģimenēs, skolās un pulciņos.

Kā mūsdienās efektīvi nodot latviskās dzīvesziņas vērtības bērniem, kas par to ir atbildīgs, kādi ir veiksmīgākie līdzekļi, lai aizsniegtu mūsdienu bērnus un kā mēs, kā latviskās dzīvesziņas kopiena, varam to veicināt – tie ir jautājumi, uz kuriem atbildes meklēs sarunas dalībnieki.

Sarunu vadīs tradicionālās kultūras pētnieks un Latvijas Folkloras biedrības valdes priekšsēdētājs Andris Kapusts, savukārt sarunā piedalīsies pedagoģijas doktore Ilze Briška, 5 bērnu māte un Virbu pamatskolas direktore Sandra Bremane, Ojārs Rode, Tautskolas 99 Balti zirgi dibinātājs, un praktiķis Agris Vanags.

 

Saieta pusdienas laika sesija pulksten 12:45 turpināsies ar ļoti atraktīvu sarunas tēmu, kurā tiks izzināta un diskutēta latviskās tradīcijas loma un jēga radošuma procesā: „Radošums – tradīcijas interpretācija ceļ vai grauj?”

Latviskā dzīvesziņa dod latviešu garīgās un tikumiskās vērtībās balstītus orientierus, tautas pieredzē balstītu Pasaules izpratni un pārliecību par tradīciju īpašo, nepārejošo nozīmi, kas palīdz nenomaldīties mūsdienu paSaulē. Māca lepnumu par piederību senai un nozīmīgai kultūrai un garīgai tradīcijai. Daiļliteratūra, dzeja, tēlotājmāksla un citas jomas palīdz tradicionālajām vērtībām dzīvot cauri laikam, bet kā apzināt robežu, kad radošajā izpausmē ir zaudēta tradīcijas jēga, skaidros sarunas dalībnieki.

Šo sarunu vadīs aktieris un vīru kopas “Vilki” vadītājs Edgars Lipors un sarunā piedalīsies Andrejs Broks, Latvijas Dizaina Savienības valdes priekšsēdētājs, Jānis Lejiņš, rakstnieks, triloģijas „Zīmogs sarkanā vaskā” autors, Virdžīnija Lejiņa, režisore (“Likteņa līdumnieki”), un topošās filmas „Baltu Ciltis” veidotāji brāļi Ābeles.

 

Uz jautājumu, vai un kā mūsdienās ir iespējams saglabāt latviskās patības garīgo un tikumisko vērtību kopumu darba vidē diskutēsim no pulksten 15:20.

Sarunu tēma: Darbs – vai uzņēmējdarbība var būt latviska?”. Sarunu vadīs Biznesa vadības maģistrs un dainu pētnieks Ģirts Ančevskis. Sarunas gaitā tiks apzināts garīgo un tikumisko vērtību kopums, kas pašas tautas izkopts, nosaka un veido latvisko identitāti, tās kodolu un kultūru kā Eiropas un pasaules kultūras vispārcilvēcisku vērtību. Sarunā piedalīsies SIA „Liepkalni” īpašnieks Dagnis Čākurs, bioloģiskais lauksaimnieks, „Jaunieviņu” saimnieks Uldis Rudzītis, Mārtiņš Dzenis, SIA „Rocket Bean” līdzīpašnieks un Kārlis Ulmanis, ģimenes uzņēmuma „Ābolis” pārstāvis.

 

Visas dienas garumā būs iespējams iepazīt dažādus amatnieku darinājumus. Saietu kuplinās Ādažu Kultūras centra tradīciju kopa „Ābols” un Jauniešu folkloras studija „Bangas”.

Dalībā saietā ir par brīvu!

Uz tikšanos latviskās dzīvesziņas sadarbības saietā!

Vairāk informācijas par saieta norisi un pieteikšanos var uzzināt www.latviskadziveszina.lv vai pie saieta organizētājiem:

Inese Krūze

Tālr.: 29289859

pasaule@latviskadziveszina.lv

saiets_programaa_26_11_2016

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *